Προτεινόμενοι Σύνδεσμοι:    greece   -   greece hotels   -   ειδησεις   -   greece news   -   ταβλι στο internet   -   livescore   -   νέα
 easypedia

Easypedia.gr
Ελλάδα
Αρχαία Ελλάδα
Ελληνες
Πρωθυπουργοί
Οικονομία
Γεωγραφία
Ιστορία
Γλώσσα
Πληθυσμός
Μυθολογία
Πολιτισμός & Τέχνες
Ζωγραφική
Θέατρο
Κινηματογράφος
Λογοτεχνία
Μουσική
Αρχιτεκτονική
Γλυπτική
Αθλητισμός
Μυθολογία
Θρησκεία
Θετικές & Φυσικές Επιστήμες
Ανθρωπολογία
Αστρονομία
Βιολογία
Γεωλογία
Επιστήμη υπολογιστών
Μαθηματικά
Τεχνολογία
Φυσική
Χημεία
Ιατρική
Φιλοσοφία & Κοινωνικ. Επιστήμες
Αρχαιολογία
Γλωσσολογία
Οικονομικά
Φιλοσοφία
Ψυχολογία
Γεωγραφία
Ασία
Αφρική
Ευρώπη
Πόλεις
Χώρες
Θάλασσες
Ιστορία
Ελληνική Ιστορία
Αρχαία Ιστορία
Βυζάντιο
Ευρωπαϊκή Ιστορία
Πόλεμοι
Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία
Σύγχρονη Ιστορία
 

Κατάλογος βουνών της Ελλάδας

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ακολουθούν σε φθίνουσα υψομετρική σειρά τα βουνά της Ελλάδας.

Βουνό Υψόμετρο Τοποθεσία
Όλυμπος 2917 Θεσσαλία, Κεντρική Μακεδονία (Λάρισα, Πιερία)
Σμόλικας 2637 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Βόρας (Καϊμάκ Τσαλάν) 2524 Κεντρική Μακεδονία (Πέλλα, Φλώρινα, Π.Γ.Δ.Μ.)
Γράμμος 2520 Δυτική Μακεδονία (Καστοριά, Ιωάννινα, Αλβανία)
Γκιώνα 2510 Στερεά (Φωκίδα)
Τύμφη (Γκαμήλα) 2497 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Βαρδούσια 2495 Στερεά (Φωκίδα)
Αθαμανικά όρη 2469 Νότια Πίνδος (Ιωάννινα, Τρίκαλα)
Παρνασσός 2457 Στερεά (Φωκίδα, Φθιώτιδα)
Ψηλορείτης (Ίδη) 2456 Κρήτη (Ρέθυμνο)
Λευκά όρη (Μαδάρες) 2453 Κρήτη (Χανιά)
Ταΰγετος 2407 Πελοπόννησος (Λακωνία)
Τζουμέρκα 2393 Νότια Πίνδος (Άρτα)
Ζήρεια (Κυλλήνη) 2376 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Χελμός (Αροάνια όρη) 2341 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Βαρνούντας (Περιστέρι) 2334 Δυτική Μακεδονία (Φλώρινα, Π.Γ.Δ.Μ.)
Βελούχι (Τυμφρηστός) 2315 Στερεά (Ευρυτανία)
Λάκμος (Περιστέρι) 2295 Νότια Πίνδος (Ιωάννινα, Τρίκαλα)
Βασιλίτσα 2249 Δυτική Μακεδονία (Γρεβενά, Ιωάννινα)
Φαλακρό (Μποζ Νταγ) 2230 Ανατολική Μακεδονία
Ερύμανθος 2224 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Όρβηλος 2212 Ανατολική Μακεδονία (Δράμα, Σέρρες, Βουλγαρία)
Τριγγία - Νεράιδα 2204 Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Δούσκο - Νεμέρτσκα 2198 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Πιέρια (Φλάμπουρο) 2190 Κεντρική Μακεδονία (Πιερία, Κοζάνη)
Καράβα Αγράφων 2184 Θεσσαλία (Καρδίτσα)
Τζένα 2182 Κεντρική Μακεδονία
Λύγκος 2177 Δυτική Μακεδονία (Γρεβενά, Ιωάννινα)
Ντελιδίμι Αγράφων 2163 Στερεά (Ευρυτανία, Καρδίτσα)
Πίνοβο 2156 Κεντρική Μακεδονία
Βουτσικάκι Αγράφων 2154 Νότια Πίνδος (Ευρυτανία, Καρδίτσα)
Οίτη 2150 Στερεά (Φθιώτιδα)
Δίκτη (Λασιθιώτικα βουνά) 2148 Κρήτη (Λασίθι)
Αυγό 2146 Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Βίτσι (Βέρνο) 2128 Δυτική Μακεδονία (Φλώρινα, Καστοριά)
Φτέρη Αγράφων 2126 Στερεά Ελλάδα
Βολιακάς 2117 Κρήτη (Χανιά)
Σινιάτσικο Άσκιο 2111 Δυτική Μακεδονία (Κοζάνη)
Ντουρντουβάνα 2109 Πελοπόννησος (Αχαΐα, Κορινθία)
Καλιακούδα 2098 Στερεά (Ευρυτανία)
Βέρμιο 2052 Κεντρική Μακεδονία (Πέλλα)
Πρίξα 2048 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Σβόνη (Άγραφα) 2042 Θεσσαλία (Νότια Πίνδος)
Λιάκουρα Αγράφων 2040 Στερεά Ελλάδα
Χατζή 2038 Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Άθως 2033 Κεντρική Μακεδονία (Χαλκιδική)
Μπορλέρο (Ανατ. Αγραφα) 2032 Θεσσαλία
Μπέλες (Κερκίνη) 2031 Κεντρική Μακεδονία (Σέρρες, Βουλγαρία)
Τραπεζίτσα 2022 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Φλυτζάνι (Ανατ. Αγραφα) 2018 Θεσσαλία
Πλάκα (Ανατ. Αγραφα) 2013 Θεσσαλία
Καλλιφώνι 1998 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Τσούκα Ρόσσα 1987 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Μαίναλο 1980 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Όσσα (Κίσσαβος) 1978 Θεσσαλία (Λάρισα)
Καζάρμα Αγράφων 1977 Θεσσαλία (Καρδίτσα)
Παχτουρνιάσκα 1976 Θεσσαλία
Χελιδώνα 1975 Στερεά (Ευρυτανία)
Τόμαρος (Ολύτσικα) 1974 Δυτική Ελλάδα (Ιωάννινα)
Μενίκιο (Μποζ Νταγ) 1963 Ανατολική Μακεδονία
Μενοίκιο (Μποζ Νταγ) 1963 Κεντρική Μακεδονία (Σέρρες)
Παγγαίο 1956 Ανατολική Μακεδονία (Καβάλα, Δράμα)
Ντελίμποσκα Δ. Ροδόπης 1950 Ανατολική Μακεδονία
Κόψι 1939 Θεσσαλία
Ολίγυρτος 1935 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Κορινθία)
Πάρνωνας (Μαλεβός) 1935 Πελοπόννησος (Λακωνία, Αρκαδία)
Παπαδημήτρη (Άγραφα) 1931 Θεσσαλία
Καπ Γκρας 1930 Θεσσαλία
Παναχαϊκό 1926 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Οξυά (Γραμμένη Οξυά) 1922 Στερεά (Αιτωλοακαρνανία, Ευρυτανία, Φθιώτιδα)
Παναιτωλικό 1922 Στερεά (Αιτωλοακαρνανία)
Πέντε Πύργοι (Αν. Άγραφα) 1916 Θεσσαλία (Νότια Πίνδος)
Κόζιακας (Κερκέτιο) 1900 Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Κούλα Ροδόπης 1897 Θράκη (Ξάνθη, Δράμα, Βουλγαρία)
Γαλάτσι 1894 Θεσσαλία
Κλέφτες 1890 Ιωάννινα (Βόρεια Πίνδος)
Βούρινος 1866 Δυτική Μακεδονία (Κοζάνη, Γρεβενά)
Προσηλιακό (Άγραφα) 1864 Θεσσαλία (Νότια Πίνδος)
Καραβούλα Αγράφων 1862 Θεσσαλία (Καρδίτσα, Τρίκαλα)
Τραπεζάκι 1862 Στερεά Ελλάδα
Κίρκουρη 1860 Βόρεια Πίνδος
Μοράβα 1854 Θεσσαλία
Ορη Βάλτου 1852 Δυτική Ελλάδα (Άρτα)
Ορη Βροντούς 1849 Κεντρική Μακεδονία (Σέρρες)
Κλέφτης 1846 Ιωάννινα (Βόρεια Πίνδος)
Τίταρος 1839 Λάρισα, Κοζάνη, Πιερία)
Βερούσια 1835 Καρδίτσα (Νότια Πίνδος)
Κοκκινιάς 1832 Στερεά Ελλάδα
Γυφτόκαστρο Ροδόπης 1828 Θράκη
Κούλα Δ.Ροδόπης 1827 Ανατολική Μακεδονία (Δράμα, Ξάνθη)
Ζυγός Κατάρας 1823 Θεσσαλία
Μπουζάλα Δ.Ροδόπης 1814 Ανατολική Μακεδονία
Σαϊτάς 1811 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Αχαΐα)
Μιτσικέλι 1810 Ιωάννινα (Βόρεια Πίνδος)
Μασούρι Αγράφων 1809 Νότια Πίνδος
Τραχύ 1808 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Αργολίδα)
Ορη Τσαμαντά 1806 Θεσπρωτία, Αλβανία
Ξηροβούνι 1804 Κεντρική Μακεδονία
Βόιο 1802 Δυτική Μακεδονία (Καστοριά, Κοζάνη)
Σκούρτζα 1799 Βόρεια Πίνδος (Γρεβενά)
Λάμπεια 1797 Πελοπόννησος (Ηλεία)
Κέδρος 1796 Νότια Πίνδος (Τρίκαλα)
Κουκουρούτζος 1785 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Ξεροβούνι Αγράφων 1781 Νότια Πίνδος
Μαρμάτι 1780 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Κλωκός 1779 Πελοπόννησος (Αχαΐα)
Κέδρος 1777 Κρήτη (Ρέθυμνο)
Μπούτσι - Ορλοβο 1776 Δυτική Μακεδονία (Φλώρινα)
Καλατόρι Αγράφων 1775 Νότια Πίνδος
Αρτεμίσιο 1771 Πελοπόννησος (Αργολίδα)
Νεραιδοβούνι 1761 Στερεά Ελλάδα
Μαυρονόρος 1757 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Φρούσια όρη 1756 Νότια Πίνδος
Καυκί Αγράφων 1751 Νότια Πίνδος
Νεγκόζης Κοκκινόλακος 1750 Άρτα (Νότια Πίνδος)
Ελικώνας 1748 Στερεά (Βοιωτία)
Τρικλάρι 1748 Δυτική Μακεδονία (Φλώρινα)
Δίρφη 1743 Ευβοια (Εύβοια)
Τσεκούρα 1734 Στερεά (Αιτωλοακαρνανία)
Κούστα 1731 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα)
Όθρυς 1726 Στερεά (Φθιώτιδα, Λάρισα)
Κουκουρούντζος Αγράφων 1725 Νότια Πίνδος
Γερολέκκας 1714 Στερεά (Φωκίδα)
Τσακαλάκι 1712 Στερεά (Αιτωλοακαρνανία)
Τσούκα Αγράφων 1705 Νότια Πίνδος
Κουσλάρ Δ.Ροδόπης 1704 Ανατολική Μακεδονία
Μορίκι 1703 Δυτική Μακεδονία (Καστοριά)
Μάρτσα 1690 Ευρυτανία (Νότια Πίνδος)
Μέλλια 1688 Δυτική Μακεδονία
Βλαχοβούνι 1672 Στερεά (Φωκίδα)
Μακρύκαμπος 1672 Βόρεια Πίνδος (Ιωάννινα, Αλβανία)
Ορη Παραμυθιάς 1658 Δυτική Ελλάδα (Θεσπρωτία)
Βουλγάρα 1654 Ευρυτανία, Καρδίτσα
Μαύρο Βουνό 1653 Κεντρική Μακεδονία
Μάλι Μάδι 1652 Δυτική Μακεδονία
Πήλιο 1651 Θεσσαλία (Μαγνησία)
Πάικο 1650 Κεντρική Μακεδονία (Πέλλα, Κιλκίς)
Λύρκειο 1648 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Αργολίδα)
Ασήμι 1642 Θεσσαλία
Κτενιάς 1634 Πελοπόννησος
Χτενιάς 1634 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Αργολίδα)
Αίνος 1628 Επτάνησα (Κεφαλλονιά)
Φαρμακάς 1616 Πελοπόννησος (Αργολίδα)
Καμβούνια 1615 Κοζάνη, Γρεβενά
Ορη Σουλίου 1615 Θεσπρωτία, Ιωάννινα
Ξεροβούνι 1614 Ιωάννινα (Νότια Πίνδος)
Ξεροβούνι 1607 Δυτική Ελλάδα
Φεγγάρι (Σάος) 1600 Θράκη (Νήσος Σαμοθράκη)
Ακαρνανικά όρη 1589 Αιτωλοακαρνανία
Κάτω Ολύμπος 1587 Θεσσαλία (Λάρισα)
Μπούμιστος 1577 Στερεά Ελλάδα
Χάσια 1564 Δυτική Μακεδονία, Θεσσαλία
Κίρφη (Ξεροβούνι) 1560 Στερεά (Βοιωτία)
Σελένα 1559 Κρήτη (Λασίθι)
Στούρος 1559 Ιωάννινα (Βόρεια Πίνδος)
Κράτσοβο 1554 Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Βράχος 1551 Κεντρική Μακεδονία
Βαρβάρα Δ.Ροδόπης 1547 Ανατολική Μακεδονία
Τρίκορφο 1545 Στερεά (Φωκίδα)
Ζαγαράς (Μοτσάρα) 1526 Στερεά (Βοιωτία)
Τσερνάκι Δ. Ροδόπης 1523 Ανατολική Μακεδονία
Λυκομνήματα 1522 Νότια Πίνδος (Ευρυτανία, Φθιώτιδα)
Αγκαθές 1511 Κρήτη (Χανιά)
Παπίκι Ροδόπης 1510 Ροδόπη, Βουλγαρία
Φλάμπουρο 1509 Κεντρική Μακεδονία
Κόφτρα Αγράφων 1508 Νότια Πίνδος
Αχλάτ Τσαλ 1490 Θράκη (Ξάνθη)
Καλάθιο 1490 Πελοπόννησος (Μεσσηνία)
Ορη Θρύπτης 1476 Κρήτη (Λασίθι)
Ορη Ναυπακτίας 1472 Στερεά Ελλάδα (Αιτωλοακαρνανία)
Γουλινάς 1467 Στερεά (Φθιώτιδα)
Ρούσκιο 1457 Πελοπόννησος
Βουνά Γκούρας 1454 Θεσσαλία
Αφροδίσιο 1447 Πελοπόννησος (Αρκαδία, Αχαΐα)
Κέρκης (Κερκετέας) 1433 Αιγαίο (Νήσος Σάμος)
Όρλιακας 1433 Βόρεια Πίνδος
Σκιαδοβούνι 1424 Πελοπόννησος (Ηλεία, Αχαΐα)
Λύκαιο 1421 Πελοπόννησος (Μεσσηνία, Αρκαδία)
Καλλίδρομο 1419 Στερεά Ελλάδα (Φθιώτιδα)
Ξεροβούνι 1417 Ευβοια (Εύβοια)
Πάρνηθα 1413 Αττική (Αττική)
Αντιχάσια 1410 Δυτική Μακεδονία, Θεσσαλία (Τρίκαλα)
Κιθαιρώνας 1409 Αττική (Αττική, Βοιωτία)
Όχη 1398 Ευβοια (Εύβοια)
Τατράζι ή Τετράζι 1389 Πελοπόννησος (Μεσσηνία)
Δοβράς 1378 Δυτική Μακεδονία (Κοζάνη)
Σκοτεινή 1362 Εύβοια
Ιταμος 1360 Θεσσαλία (Καρδίτσα)
Γεράνεια 1351 Αττική (Αττική, Κορινθία)
Μίνθη 1345 Πελοπόννησος (Ηλεία)
Πυξαριάς 1343 Εύβοια
Ανθηρό Δ.Ροδόπης 1332 Ανατολική Μακεδονία
Ζαρκορράχη 1332 Δυτική Ελλάδα (Πρέβεζα, Ιωάννινα)
Αποπηγάδι 1331 Κρήτη (Χανιά)
Αγκιστρο (Τσιγκέλι) 1330 Ανατολική Μακεδονία, Κεντρική Μακεδονία
Κασιδιάρης 1329 Ιωάννινα
Κουτσόκρανα 1324 Ιωάννινα
Κρυονερίτης 1312 Κρήτη (Ρέθυμνο)
Ορη Λεκάνης 1300 Θράκη
Ορη Λεκάνης (Τσαλ Νταγ) 1298 Ανατολική Μακεδονία (Δράμα, Καβάλα)
Ελληνίτσα 1297 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Μαδάρα 1297 Πελοπόννησος (Λακωνία)
Πελληναίο Χίου 1297 Αιγαίο
Χιονοβούνι 1296 Πελοπόννησος
Τσιγγέλι (Άγκιστρο) 1294 Κεντρική Μακεδονία (Σέρρες)
Κιρ ερ κρανέ 1286 Θράκη (Ξάνθη)
Σκοπός 1284 Δυτική Μακεδονία
Θεσπρωτικά όρη 1274 Δυτική Ελλάδα (Πρέβεζα)
Ρεζένικος 1274 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Μεγαλοβούνι 1273 Πελοπόννησος (Αργολίδα, Κορινθία)
Γυμνή Κορυφή 1272 Κεντρική Μακεδονία
Βρωμοβρυσαίικα βουνά 1270 Πελοπόννησος (Μεσσηνία)
Αν. Ροδόπη 1267 Θράκη (Ροδόπη, Βουλγαρία)
Αετορράχη 1257 Δυτική Μακεδονία
Τσεμπερού 1254 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Καντήλι 1246 Εύβοια
Φαρμακοβούνι 1240 Δυτική Ελλάδα (Θεσπρωτία)
Ορνό 1237 Κρήτη (Λασίθι)
Αστερούσια όρη 1231 Κρήτη (Ηράκλειο)
Κόφινας 1231 Κρήτη (Ηράκλειο)
Τσούκα Καραλή 1231 Βόρεια Πίνδος
Κυπαρισιάς 1225 Πελοπόννησος
Αιγάλεο 1220 Πελοπόννησος
Αττάβυρος 1215 Αιγαίο (Ρόδος)
Λάστος 1215 Αιγαίο (Κάρπαθος)
Παρθένιο 1215 Πελοπόννησος
Ταίναρο (Σαγγιάς) 1214 Πελοπόννησος (Λακωνία)
Εβροστίνα 1208 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Υψάρι 1203 Καβάλα (Νήσος Θάσος)
Βουνό Χαραυγής 1202 Δυτική Ελλάδα (Θεσπρωτία)
Χορτιάτης 1201 Κεντρική Μακεδονία (Θεσσαλονίκη)
Αραχναίο 1199 Πελοπόννησος (Αργολίδα)
Μαυροβούνι 1189 Εύβοια
Γαϊδουροβούνι 1184 Πελοπόννησος
Μαυροβούνι 1179 Κεντρική Μακεδονία (Κιλκίς, Σέρρες)
Μεγάλη Τσούκα 1173 Δυτική Ελλάδα (Ιωάννινα)
Ορη Κουρέντων 1173 Δυτική Ελλάδα (Ιωάννινα)
Ολυμπος Εύβοιας 1172 Εύβοια
Χολομώντας 1165 Κεντρική Μακεδονία (Χαλκιδική)
Ελάτη Λευκάδας 1158 Ιόνιο
Σταυρωτά Λευκάδας 1158 Ιόνιο
Καρβούνης Σάμου 1153 Αιγαίο
Ορη Κυπαρισσίας 1151 Πελοπόννησος (Μεσσηνία)
Σγουροτόπι Δ. Ροδόπης 1150 Ανατολική Μακεδονία
Πιτσαδαίικο 1147 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Αγριοκερασιά 1143 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Τραπεζώνα 1137 Πελοπόννησος (Αργολίδα, Κορινθία)
Σιδέρωτας 1136 Κρήτη (Ρέθυμνο)
Αγία Δυνατή 1131 Επτάνησα (Κεφαλλονιά)
Πατέρας 1131 Αττική
Κουλοχέρα 1125 Πελοπόννησος (Λακωνία)
Ρούδι 1124 Επτάνησα (Κεφαλλονιά)
Δίδυμο 1121 Πελοπόννησος
Κοτζά 1115 Ανατολική Μακεδονία (Δράμα)
Κορακοβούνι 1114 Πελοπόννησος
Πεντέλη 1107 Αττική
Ορθολίθι 1105 Πελοπόννησος (Αργολίδα)
Πύργος Τσουγκρί 1104 Δυτική Ελλάδα (Άρτα)
Βερτίσκος 1103 Κεντρική Μακεδονία (Θεσσαλονίκη)
Σωτήρα 1100 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Κερασιά 1098 Πελοπόννησος (Αρκαδία)
Αλοκτέρη 1096 Εύβοια
Καλογεροβούνι 1095 Πελοπόννησος
Κερδύλιο 1092 Κεντρική Μακεδονία
Σούζα Δ. Ροδόπης 1089 Ανατολική Μακεδονία
Κουλουκώνας 1083 Κρήτη (Ρέθυμνο)
Βουνό Μουζακαίικων 1082 Δυτική Ελλάδα (Πρέβεζα)
Δρίσκος 1078 Νότια Πίνδος (Ιωάννινα)
Κουτρούλης 1071 Κρήτη (Χανιά)
Ψηλή Ράχη 1068 Πελοπόννησος (Κορινθία)
Σίλο 1065 Θράκη (Εβρος Κομοτηνή)
Ορη Φιλιάτων 1064 Δυτική Ελλάδα (Θεσπρωτία)
Καραγκιόζ 1055 Ανατολική Μακεδονία (Δράμα)
Μαυροβούνι 1054 Θεσσαλία (Λάρισα)
Φυλλήιο 1054 Θεσσαλία
Προφήτης Ηλίας 1049 Θεσσαλία (Λάρισα)
Σάπκα 1044 Θράκη
Κλόκοβα 1037 Στερεά (Αιτωλοακαρνανία)
Χιονίστρα 1034 Δυτική Ελλάδα
Μέλισσα 1033 Αιγαίο (Νήσος Ικαρία)
Παληοβούνα (Πίντιζα) 1032 Πελοπόννησος
Μπαχριάμι 1031 Πελοπόννησος (Αργολίδα)
Υμηττός 1026 Αττική
Μεσσάπιο 1021 Στερεά Ελλάδα (Βοιωτία)
Βουνό Μαλουνιού 1020

Εξωτερικοί Σύνδεσμοι